Apie žodžio dalis kitaip: pamoka kalbininkui Kazimierui Būgai atminti

Paskutinį kartą atnaujinta: 2024-11-27

Šiandien bibliotekoje vyko netradicinė lietuvių kalbos pamoka, kuria paminėtos vieno žymiausių lietuvių kalbos tyrinėtojų Kazimiero Būgos 145-osios gimimo metinės.

Šia pamoką 5b klasės mokiniams pravedė lietuvių kalbos mokytoja Rūta Kuodienė. Mokytoja supažindino penktokus su svarbesniais profesoriaus nuopelnais lietuvių kalbos mokslui, paminėjo įdomesnius jo gyvenimo faktus.

Kazimieras Būga (1979–1924) – pirmasis profesionalus lietuvių kalbininkas, Lietuvių kalbos žodyno pradininkas, daug nusipelnęs lietuvių kalbos mokslui. Šiais metais minima ir kita ypatinga sukaktis – 100 metų nuo tada, kai buvo pradėtas leisti K.Būgos „Lietuvių kalbos žodynas“.

O viskas prasidėjo nuo kuklių kortelių – kiekvienas žodis, frazė ar net posakis buvo užrašomas ant mažų kortelių, kurias K.Būga kaupė dešimtmečius. Per ilgus tyrinėjimo metus profesorius surinko daugiau nei 600 000 tokių kortelių, kurios tapo jo žodyno pamatu*.

Būgos žodynas yra laikomas tikru kalbos lobynu, kuriame saugomi įvairūs tarmiški, reti ir net kasdieniai žodžiai. Šis neįkainojamas kultūros paveldas leidžia keliauti laiku ir suprasti, kaip kito lietuvių kalba.

Žodžių „žvejyba“

K.Būga kartais pavadinamas lietuviškų žodžių „žveju“. Per pamoką mokiniai taip pat turėjo galimybę pasijusti tikrais lietuviškų žodžių „žvejais“ ir tyrinėtojais.

Senuose žurnaluose, laikraščiuose ir reklaminiuose leidiniuose jie ieškojo įvairių žodžių, juos karpė, dėliojo, lipdė žodžio dalimis ar atskiromis raidėmis ir kūrė savitas kalėdines dekoracijas – eglutes, kepures, žvaigždes – su užkoduotomis netikėčiausiomis istorijomis… Visos jos dabar puošia bibliotekos duris. Kviečiame užsukti ir pamatyti!

Bibliotekos-informacijos centro inf.

*K.Būgos 1-asis sąsiuvinis yra laikomas lietuvių kalbos žodyno ištakomis. Kaip jis atrodė, galite pamatyti čia »