Juozui Grušui – 120

Kauno Juozo Grušo meno gimnazijos veiklų, skirtų Juozo Grušo 120– osioms gimimo metinėms, planas „Metai su Juozo Grušu“ (atsisiųsti)
Eksponatų legendos ir kitos muziejinės istorijos

Čia aš jaunas ir gražus…
Juozo Grušo memorialiniame muziejuje, rašytojo svetainės garbingoje vietoje (virš raudonosios sofos, kuri yra daugelio rašytojo dramos kūrinių gimimo vieta), kabo įdomus portretas, apie kurį jo autorius – žymus Lietuvos ir JAV tapytojas, vitražistas, dekoratorius, scenografas, aktyvus lietuvybės puoselėtojas išeivijoje, visuomenės veikėjas, meno bei kultūros tyrinėtojas, daugelio straipsnių autorius, bažnytinio meno saugotojas Adolfas Valeška (1905-1994), 1993 metais apsilankęs Juozo Grušo muziejuje, darbuotojams papasakojo, kad rašytojas šiam portretui pozavo 1930 m. Valstybės teatre Kaune, kur tuo metu viename pastate (dabar – Kauno valstybinis muzikinis teatras) gyvavo drama, opera ir baleto trupė. Tuomet dvidešimt devynerių, tik pradėjęs garsėti literatas nebuvo klusnus ir kantrus pozuotojas, tad teko pasitenkinti keliais seansais. Visgi portretu liko patenkinti abu – ir dailininkas, ir rašytojas. Gal todėl Juozas Grušas savo svetinguose namuose Kalniečių gatvėje priimdamas svečius niekad nepamiršdavo pasidžiaugti dailininko Valeškos kūriniu, sakydamas: Čia aš jaunas ir gražus, o dabar – tik gražus…

Portretas eksponuotas 1991 m. Maironio lietuvių literatūros muziejuje dramaturgo devyniasdešimtosioms gimimo metinėms skirtoje parodoje, Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus surengtose Adolfo Valeškos kūrybos parodose 1994 ir 2005 metais. Pastaroji laikina  ekspozicija buvo skirta dailininko A. Valeškos 100-osioms gimimo metinėms.

 

Atnaujinta: 2021-04-21